Onder de Pannen: verhuur een kamer en help een inwoner van Haarlemmermeer
Heeft u een kamer over? Via Onder de Pannen kunt u tijdelijk een kamer verhuren aan iemand die geen woonruimte meer heeft. U helpt die persoon aan een woonplek en verdient zelf iets extra’s.
Gemeente Haarlemmermeer werkt samen met Onder de Pannen om economische dakloosheid tegen te gaan. Dit gaat om mensen die door bijvoorbeeld door een scheiding of ontslag geen woning meer hebben. Zij hebben meestal wel een inkomen, maar vinden vanwege de krapte moeilijk een nieuwe woning. Dit kan iedereen overkomen. Onder de Pannen kijkt goed of u en de woningzoekende bij elkaar passen. U bent dan de verhuurder en de woningzoekende is de huurder. Ook krijgen jullie allebei begeleiding.
“Ik wilde graag iemand helpen”
Marjet verhuurt via Onder de Pannen een kamer in haar huis. Het idee sprak haar meteen aan. “Ik geef les op het mbo. Tijdens mentorgesprekken hoorde ik soms dat studenten geen goede woonplek hadden. Daardoor dacht ik: misschien kan ik iemand helpen met mijn extra kamer. Later zag ik een advertentie van Onder de Pannen in de buurtkrant. Ik was meteen enthousiast.”
Voor Marjet was het belangrijk dat er een organisatie achter zit die alles goed regelt.
“Onder de Pannen begeleidt het hele proces. Van het intakegesprek en de kennismaking tot de match en het contract. Dat gaf mij vertrouwen. Ook vond ik het prettig dat de verhuur tijdelijk is, voor maximaal één jaar.”
Kennismaken zonder verplichting
Voordat iemand een kamer huurt, is er eerst een kennismaking en volgt er een altijd een 2de (of 3de kennismaking). Zo kunnen huurder en verhuurder kijken of er een klik is. “We spraken af bij een koffiezaak in mijn dorp. Iemand van Onder de Pannen was erbij, samen met de mogelijke huurder en ik. Het was informeel en gezellig. En vooral: vrijblijvend. Na zo’n gesprek mag je nog steeds nee zeggen. Dat wordt ook duidelijk verteld.”
Onder de Pannen helpt ook met het stellen van vragen die belangrijk zijn en waar je misschien niet gelijk aan denkt. “Je praat bijvoorbeeld over je dagritme, interesses en hoe je samen in huis wilt wonen. Ik heb een kat, dus het is belangrijk dat iemand daarvoor openstaat. Zo krijg je al snel een beeld van elkaar.”
Samen afspraken maken
Als je samen in één huis woont, zijn duidelijke afspraken belangrijk. Volgens Marjet hoeft dat niet ingewikkeld te zijn. “We maakten bijvoorbeeld afspraken over corvee, zoals de badkamer en het toilet schoonmaken. Dat ging eigenlijk heel natuurlijk. Je merkt vanzelf wat nodig is. Als iets niet goed loopt, kun je het bespreken.”
Ook het tijdelijke karakter vindt Marjet prettig. “Een jaar vind ik goed te overzien. Dan weet je waar je aan toe bent. Het is afgebakend, maar wel lang genoeg om iemand echt te helpen.”
“Het geeft rust”
Marjet ziet dat een kamer via Onder de Pannen veel kan betekenen voor de huurder.
“Ik merkte dat huurders tot rust kwamen. Ze hebben een eigen kamer, privacy en een vaste plek. Ze hoeven niet steeds bij iemand op de bank of in een logeerkamer te slapen. Daardoor ontstaat er ruimte om weer vooruit te kijken.”
Ook voor Marjet zelf levert het iets op. “Ik zet de huur apart als spaarpotje. Dat is natuurlijk fijn. Maar ik doe vooral mee omdat ik een groot huis heb en iemand wil helpen. Daarnaast vind ik het gezellig om niet altijd alleen te wonen. En soms is het ook praktisch, bijvoorbeeld als ik een paar dagen weg ben en iemand op de kat kan letten.”
Twijfels zijn normaal
Marjet begrijpt dat mensen twijfels kunnen hebben. Bijvoorbeeld over het delen van de keuken of badkamer, of over een onbekende in huis. “Ik hoor weleens: ‘Dat jij dat doet, een vreemde in huis nemen.’ Maar je leert iemand eerst kennen. En als het niet goed voelt, mag je nee zeggen. Maak duidelijke afspraken, dan kun je veel zorgen wegnemen.”
Haar advies aan anderen is duidelijk: “Kijk vooral naar de positieve kanten, maar blijf ook kritisch. Onder de Pannen helpt je bij elke stap. Dat vond ik heel prettig. Als je de ruimte hebt, probeer het. Je kunt er iemand enorm mee helpen.”
Meer informatie
Wilt u meer weten over het verhuren van een kamer via Onder de Pannen? Kijk dan op de website van Onder de Pannen(externe link). Onder de Pannen organiseert ook online informatiebijeenkomsten(externe link) op woensdag 9 september en woensdag 11 november van 20.00 tot 21.00 uur.
