Dit is een website van de gemeente Haarlemmermeer

Hoe is het parkeerbeleid tot stand gekomen?

De nieuwe parkeerregels zijn gemaakt op basis van gesprekken met bewoners en ondernemers in het centrum en onderzoeken naar parkeren in dit gebied. Deze gesprekken en onderzoeken vonden plaats in 2023 en 2024.

Informatiebijeenkomsten in 2023

In juli 2023 hebben ongeveer 250 bewoners en ondernemers van Hoofddorp informatiebijeenkomsten bezocht over het toekomstige parkeren in het centrum. Tijdens deze bijeenkomsten presenteerde onderzoeksbureau Empaction de resultaten van twee parkeeronderzoeken.  

Het ene onderzoek ging over autoparkeren, het andere onderzoek ging over fietsparkeren. Ook konden bezoekers vragen stellen en hun mening geven. De uitkomsten van het onderzoek en de reacties van de buurt zijn meegenomen bij het uitwerken van het beleid.

Op basis van de onderzoeken en de gesprekken kwamen drie belangrijke punten naar voren. Mede op basis hiervan zijn de nieuwe parkeerregels opgesteld.

1. Betere handhaving 

Bewoners wilden dat parkeerregels beter gehandhaafd worden. Blauwe zones verdwijnen daarom grotendeels, omdat die minder makkelijk te handhaven zijn. Een groot deel van het centrumgebied wordt vanaf 1 oktober 2026 betaald parkeren tot 21.00 uur.

2. Parkeren dichtbij huis blijft mogelijk  

Het tarief voor parkeren op straat wordt hoger dan in de parkeergarages, zodat bezoekers eerder in de garages parkeren en bewoners meer plek houden om dichtbij huis te parkeren.

3. Waterbedeffect voorkomen  

Een zorg van bewoners is dat betaald parkeren in het centrum zou leiden tot uitwijkgedrag naar omliggende wijken waar de blauwe zone of gratis parkeren geldt. Daarom wordt ook in de omliggende wijken betaald parkeren ingevoerd. Dit gebeurt in twee stappen:

  • Eerst in het gebied aan de noordkant van de Kruisweg en bij de Emmalaan en Prins Hendriklaan. Daar is de parkeerdruk nu het grootst.
  • Daarna volgt de invoering in de Fruittuinen en de Piratenwijk. Dit gebeurt vóór en de start van de bouw van De Foyer en voor  de bouw van de parkeergarage onder Centrumzicht en Parkzicht.  

Deze stapsgewijze invoering sluit zo aan op de (bouw)ontwikkelingen in het centrum. De gemeente houdt in de gaten of deze maatregelen goed genoeg werken.

Informatiebijeenkomst januari 2024

Op 15 januari 2024 organiseerde de gemeente een informatiebijeenkomst voor bewoners en ondernemers om de nieuwe parkeeraanpak te presenteren. Wethouder Jurgen Nobel was hierbij aanwezig. Bewoners en ondernemers kregen na de presentatie de gelegenheid om in gesprek te gaan en vragen te stellen over het nieuwe beleid.

Wethouder Jurgen Nobel aan het woord tijdens parkeerbijeenkomst januari 2024

Afbeelding: Wethouder Jurgen Nobel aan het woord tijdens parkeerbijeenkomst januari