Centrum Nieuw-Vennep: raad zet stap voor 81 nieuwe woningen
Het centrum van Nieuw-Vennep verandert de komende jaren flink. Twee bouwprojecten spelen daarin een grote rol: Mercator en het Marktgebouw. Beide projecten liggen bij de rechter. Voor Mercator verwachten we de uitspraak vóór 21 juli. Voor het Marktgebouw volgt die uiterlijk begin september.
Rechter vroeg om extra stap van de gemeente
Mercator is een bouwplan aan de Venneperstraat, Gelevinkstraat en Poststraat. Het plan bestaat uit 81 appartementen, ruimte voor winkels op de begane grond, waaronder een supermarkt en een parkeergarage.
De Rechtbank Noord-Holland deed op 26 mei 2026 een tussenuitspraak over dit project. Dat betekent: de rechter doet nog geen eindoordeel, maar geeft eerst een opdracht. In dit geval moest de gemeenteraad officieel om advies worden gevraagd over het project. De gemeente dacht dat dit niet nodig was. De 81 woningen passen namelijk al binnen de bestaande regels voor dat stuk grond. Alleen op kleine punten week het plan iets af. De rechtbank zag dat anders: bij elk bouwplan van 75 woningen of meer moet de gemeenteraad altijd om advies worden gevraagd. Ook bij kleine afwijkingen. De gemeente pakte dit meteen op. Binnen twee weken, op 11 juni 2026, stemde de gemeenteraad in met dit advies. Door deze snelheid kan de rechter de zaak naar verwachting nog afronden vóór 21 juli. De gemeente neemt dit punt ook mee in een evaluatie van de eigen regels.
Kleine aanpassingen aan het bouwplan goedgekeurd
De raad stemde tegelijk ook in met een paar kleine aanpassingen. Het gaat om een iets grotere bouwhoogte en een kleine overschrijding van het bouwvlak, het gebied waarbinnen gebouwd mag worden. Ook komt er een brug tussen de twee gebouwen om de parkeergarage op de eerste verdieping met elkaar te verbinden. Deze aanpassingen zijn al eerder bekeken en goedgekeurd door de onafhankelijke kwaliteitsbewaker. De raad stelde een kwaliteitsbewaker aan om over de kwaliteit van het centrumplan te waken.
Bezwaren van omwonenden
Niet iedereen is blij met de plannen. Omwonend hebben bezwaar gemaakt bij de rechter. Hun belangrijkste punten:
- Parkeren: de parkeerdruk in de buurt is volgens hen al te hoog. Ze twijfelen aan de berekeningen voor nieuwe parkeerplekken.
- Hoogte: de geplande woontoren zou te hoog zijn volgens de geldende regels.
- Bestemming: de geplande horecaruimte past volgens hen niet binnen wat op die plek is toegestaan.
- Kwaliteitstoets: ze vinden dat de kwaliteitsbewaker het plan aan de verkeerde eisen heeft getoetst.
Ook uitspraak verwacht over het Marktgebouw
Het tweede grote project in De Nieuwe Kom is het Marktgebouw. Ook hierover loopt een rechtszaak. Op 15 juni vond de zitting plaats. De uitspraak volgt uiterlijk begin september. Daarna weten we meer over het vervolg van beide projecten. Al blijft de mogelijkheid bestaan dat partijen in beroep gaan bij de Raad van State, de hoogste bestuursrechter in Nederland.
Impressie van het Marktgebouw.


